Par Džudo

Džudo (japāņu izruna dzjūdō) tulkojumā no japāņu valodas dzjū-nozīmē maigs, elastīgs, piekāpīgs. Do-ceļš, izziņa, uzskats. Tātad maiguma, elastības, piekāpības ceļš.

Džudo ir radies Japānā. Džudo pirmsākumi ir cieši saistīti ar samuraju bezieroču cīņu - Džu-džitsu, japāniski izruna - dzjūdzjucs (maigā māka). Savukārt šīs cīņas pirmsākumi mewl XV broadside ķīniešu bezieroču cīņā Kumiutu,kas tulkojumā nozīmē "Ar kailām rokām".

Dzigorõ Kanõ (1860-1938) jau studenta gados domāja par iespējām sasniegt ķermeņa un gara harmoniju. Izzinādams džu-džitsu pie vairākiem atzītiem skolotājiem viņš salīdzinoši īsā laikā apguva dažādu skolu sarežģītos cīņas paņēmienus. Dzigoro Kano izslēdza no tās traumējošos un nāvējošos cīņas paņēmienus. Savu jauno cīņu viņš nosauca par džudo. 1882. gadā pēc universitātes beigšanas viņš atklāja savu džudo skolu Kodokan ("vieta kur māca ceļu" no jap.val.). Šo gadu uzskata par džudo rašanās laiku.

Nepilnu piecu gadu laikā Dzigoro Kano intulektuālā skola ieguva vispārēju atzinību. Pamatlicēja filozofisko ideju dziļums, izraudzītais cēlsirdīgais mērķis - audzināt harmoniski attīstītu cilvēku, audzēkņu godprātīgā uzvedība - tas viss izsauca sabiedrības simpātijas. Uzskata, ka Kodokana tehnisko paņēmienu kopums tika pabeigts 1887. gadā un daudzu desmitu gadu laikā palika nemainīgs. Taču pie morāles un tikumu problēmu izpētes Dzigorõ Kanõ turpināja srādāt vēl ilgus gadus. Ar laiku Kodokan kļuva par starptautiski atzītu džudo institūtu.

Sportisti cīnās speciālā tērpā kimono, kurš sastāv no stingra auduma jakas (Gi), garām biksēm un jostas. Dzjūdō nodarbības un sacensības notiek uz speciāla paklāja - tatami,kurš tradicioāli tika veidots no rīsa salmiem bet mūsdienās tatami tiek izgatavots no sintētiskiem materiāliem. Paklāja mehāniskās īpašības (cietība, elastība u.c.) atbilst zināmiem noteikumiem.

Džudo cīņā pielieto metienus (kāju tehnika,gurnu tehnika,roku tehnika), guļuscīņas paņēmienus (noturēšana, žnaugšanas tvērieni, sāpju paņēmieni).

Džudo ir kļuvis par vienu no populārākajiem cīņas sporta veidu pasaulē. Starptautiskā džudo federācija (IJF) apvieno 178 dalībvalstis (2003.g.). Džudo ir pirmais austrumu cīņas veids kuru iekļāva Olimpiskajās spēlēs (1964.g.).